Význam a symbolika obrazu Kristův zlatý rozsévač

23. července 2017 v 2:57 | Jan Hachran
Tento obraz jsem vytvořil teprve nedávno a od ostatních mých prací se už na první pohled odlišuje svým kruhovým tvarem. Jak již název napovídá, jeho symbolika odkazuje na Ježíšovo biblické podobenství o rozsévači. Jde o to, že Ježíš při svém kázání na Olivové hoře přirovnal křesťanskou víru k semenům nebo obecně k osivu. Říkal, že když je toto osivo rozséváno do světa, tak pokaždé může dopadnout na jinou půdu, čímž je myšleno srdce různých typů lidí. Říkal, že některá semena dopadnou na cestu, kde jim projíždějící povozy ani nedovolí vzklíčit. Jiná dopadnou mezi bodláčí, kde sice vzklíčí, ale okolní plevel je velmi rychle zadusí. Další dopadnou na skálu, kde velmi rychle vzklíčí, ale díky nedostatku vody a živin i velmi rychle zahynou. No a jen některá dopadnou na úrodnou půdu, kde vyrostou ve velkou silnou rostlinu, která dá světu své plody.

Touto alegorií jsou myšleny reakce různých typů lidí. Netýká se to přitom jen víry, ale i různých tvůrčích myšlenek, které bychom rádi uskutečnili. Alegorií s cestou jsou myšleni lidé, kteří dovolí lidem ve svém okolí, aby v nich různé nápady a myšlenky předem zadusili, aniž by se je pokusili realizovat. Lidé s bodláčím jsou lidé, kteří sami jsou plní pochybností a tuto myšlenku v sobě zadusí postupem času sami. Alegorie se skálou je odkazem na ty, kteří se pro něco velmi rychle nadchnout, ale jejichž zájem stejně rychle i opadne, protože to nevychází z nich samých. Jen někteří jsou ochotni přijímat dobré myšlenky ze svého okolí i ze svého nitra a následně na nich i na sobě pracovat, ale jsou to přesně ti lidé, kteří budou za svou víru (v sebe sama i v něco vyššího) i za svou práci odměněni plody.

Ovšem první, co člověka asi při pohledu na tento obraz zaujme, je zelená dívka, která semena rozsévá. Člověka hned asi napadne dotaz: "A proč je zelená?" Odpověď je možno hledat z několika zdrojů. Je to zejména odkaz na tarotovou kartu blázna, na které je vyobrazen zelený muž. Karta jako taková je obrazem určitého stavu vědomí, který se dá charakterizovat jako odpoutání od světského a směřování k božskému. Je zde i souvislost s různými keltskými božstvy, která byla zobrazována také zelená. Boží oko v horní části obrazu symbolizuje Boží přítomnost a dva ptáci letící na opačnou stranu symbolizují svobodnou vůli člověka - každý se může rozhodnout, které myšlenky a ideály přijme nebo nepřijme za své, ale zároveň musí za své rozhodnutí nést zodpovědnost.

Technika: sítotisk na zlatou fólii

Velikost: 30 x 30 cm
Autor: Jan Hachran
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama