Prosinec 2015

Magický ornamentalismus

19. prosince 2015 v 0:10 | Jan Hachran
Dobrý den,
rád bych Vás co nejsrdečněji přivítal zde na mém blogu. Dovolte mi, abych se představil - jmenuji se Jan Hachran a jsem mladý český výtvarník, ilustrátor a designér. Tvořím specifickým stylem, který jsem nazval magický ornamentalismus a rád bych Vás s ním zde na těchto stránkách stručně seznámil.
Magický ornamentalismus bych definoval jako velmi mladý umělecký směr, který se dá charakterizovat jako průnik tří světů: světa mýtů, legend, mystiky a esoteriky, světa přírody a světa snů, krásy a vizí lidského ducha. Velký důraz se snažím klást na detaily a celkovou ornamentální výzdobu plochy. Nezřídka se stává, že hlavní motiv ustupuje v množství zejména rostlinných a živočišných ornamentů do pozadí, což však neberu jako nedostatek. Uplatňuji specifickou barevnost - používám zejména syté netradiční barevné odstíny. Nejvíce důležitý je zejména výsledný positivní estetický dojem. Perspektivu a stínování odmítám, jakož i pokusy o přesné zachycení reality. Magický ornamentalismus plynule navazuje na secesi, art deco a symbolismus a převádí tyto proudy do moderní doby a dává jim nový výraz a zároveň i tajemný okultní nádech. Často používám netradiční a exotické materiály, mé oblibě se těší zejména zlato a zlatá barva. Hlavní ideou tohoto uměleckého směru je duchovně povznést lidstvo jako celek, a to zejména prostřednictvím krásy a skrytého esoterického symbolismu, a také přiblížit židovsko - křesťanskou kulturu, mystiku, esoteriku a uměleckou tradici všem lidem na světě, kteří o ni projeví zájem.
Zpočátku jsem ho zamýšlel jako styl čistě výtvarný, ale poté jsem začal vytvářet i různé designové předměty a doplňky, což je také v souladu s mou filosofií, která hovoří o důležitosti estetické funkce a vzájemné souhry všech předmětů, které člověka obklopují a tím pádem i ovlivňují.
Budu rád, pokud se Vám můj styl bude líbit a pokud Vás zaujme. Pokud by Vás napadla jakákoliv připomínka, neváhejte mi ji napsat. Za nové podněty budu velmi rád :-)

S úctou
Jan Hachran